event burgee venue burgee

Singapore Open 2018 Windsurfing Competition

National Sailing Centre, Singapore

Results are final as of 17:12 on February 11, 2018

TechnoPlus YB Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 40, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Division SailNo Name Club Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st CHN Youth CHN 101 Haoze Chen CYA M (10.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 2.0 5.0 (8.0) 3.0 6.0 46.0 28.0
2nd CHN Youth CHN 105 Zihao Song CYA M 4.0 1.0 (8.0) 5.0 5.0 (13.0) 2.0 3.0 6.0 3.0 2.0 5.0 57.0 36.0
3rd HKG Youth HKG 25 Leung Pui Hei WAHK M 6.0 6.0 11.0 (20.0) 13.0 3.0 6.0 4.0 4.0 4.0 (14.0) 1.0 92.0 58.0
4th SGP Youth SGP 69 Alexander Lim SAFYC M 1.0 (13.0) 10.0 4.0 (16.0) 6.0 13.0 11.0 1.0 2.0 7.7 RDG 7.7 RDG 92.4 63.4
5th HKG Youth HKG 15 Ho Sin Wing WAHK M 7.0 15.0 6.0 2.0 4.0 12.0 7.0 (21.0) (22.0) 12.0 1.0 3.0 112.0 69.0
6th HKG Youth HKG 22 Cheung Tin Yu Earl WAHK M 9.0 8.0 13.0 6.0 15.0 8.0 3.0 1.0 12.0 (19.0) (41.0 UFD) 2.0 137.0 77.0
7th HKG Youth HKG 14 Yeung Lok WAHK M 5.0 4.0 14.0 (16.0) 2.0 4.0 (17.0) 13.0 14.0 10.0 4.0 8.0 111.0 78.0
8th CHN Youth CHN 103 Yucheng Li CYA M (12.0) 11.0 3.0 11.0 (18.0) 2.0 10.0 8.0 8.0 7.0 11.0 10.0 111.0 81.0
9th JPN Youth JPN 23 Takumi Ikeda SevenSeas M 16.0 2.0 (21.0) 3.0 6.0 5.0 14.0 12.0 (17.0) 6.0 10.0 9.0 121.0 83.0
10th INA Youth INA 25 Ridwan Ramadan BJWSSC M 3.0 9.0 9.0 12.0 8.0 10.0 (15.0) 7.0 14.0 SCP 5.0 8.0 (15.0) 115.0 85.0
11th ITA Youth ITA 4 Edoardo Tanas   M 2.0 (19.0) 5.0 (26.0) 10.9 RDG 9.0 9.0 6.0 7.0 15.0 16.0 16.0 140.9 95.9
12th CHN Youth CHN 102 Shutong Hu CYA M 8.0 (25.0) 2.0 15.0 3.0 14.0 8.0 (18.0) 10.0 11.0 12.0 13.0 139.0 96.0
13th JPN Youth JPN 1151 Yugo Saito CH M 15.0 7.0 4.0 8.0 9.0 (27.0) 12.0 17.0 (20.0) 14.0 5.0 7.0 145.0 98.0
14th THA Youth THA 88 Kittisak Smitt WATH M 11.0 5.0 (20.0) 7.0 11.0 (28.0) 1.0 9.0 19.0 17.0 7.0 11.0 146.0 98.0
15th HKG Youth HKG 12 Ma Kwan Lam WAHK M 18.0 12.0 12.0 9.0 21.0 (41.0 RET) 4.0 5.0 18.0 (22.0) 15.0 4.0 181.0 118.0
16th THA Youth THA 1 Bunyarit Sangngern WATH M 17.0 10.0 15.0 17.0 10.0 15.0 (18.0) 14.0 3.0 1.0 (18.0) 17.0 155.0 119.0
17th CHN Youth CHN 104 Chen Lu CYA M 14.0 17.0 17.0 13.0 7.0 (21.0) 11.0 16.0 13.0 13.0 6.0 (21.0) 169.0 127.0
18th SGP Youth SGP 77 Reynold Chan CWSS M (41.0 DNF) 14.0 16.0 19.0 12.0 (41.0 RET) 20.0 10.0 15.0 26.0 9.0 14.0 237.0 155.0
19th OMA Youth OMA 9 Omar Al-Qartoubi Oman Sail M 22.0 16.0 18.0 (32.0) 14.0 7.0 27.0 (30.0) 11.0 9.0 26.0 26.0 238.0 176.0
20th JPN Youth JPN 358 Shinnosuke Naito   M 21.0 21.0 (26.0) 14.0 17.0 22.0 19.0 (32.0) 16.0 16.0 20.0 18.0 242.0 184.0
21st INA Youth INA 1 Dexy Priany BANTEN M 13.0 18.0 (25.0) (25.0) 23.0 19.0 21.0 22.0 9.0 20.0 24.0 19.0 238.0 188.0
22nd OMA Youth OMA 8 Abdullah Al Sadhi Oman Sail M 26.0 (28.0) 7.0 27.0 (41.0 DNF) 18.0 16.0 25.0 21.0 18.0 25.0 24.0 276.0 207.0
23rd OMA Youth OMA 3 Ali Al-Omrani Oman Sail M 24.0 23.0 (32.0) 23.0 (34.0) 20.0 29.0 19.0 23.0 28.0 19.0 12.0 286.0 220.0
24th THA Youth THA 2 Thiwa WongyangHang WATH M 19.0 24.0 28.0 18.0 19.0 16.0 22.0 27.0 25.0 (30.0) 28.0 (32.0) 288.0 226.0
25th OMA Youth OMA 6 Abdulmateed Al-Hadhrami Oman Sail M (30.0) 20.0 19.0 22.0 25.0 26.0 28.0 23.0 (35.0) 23.0 17.0 27.0 295.0 230.0
26th MAS Youth MAS 21 Muhammaed Izzuddin Bin Abdul Rani TWSA M (32.0) 27.0 24.0 24.0 24.0 11.0 24.0 24.0 26.0 (31.0) 22.0 31.0 300.0 237.0
27th MYA Youth MYA 7 Aung Thein Do MYF M 20.0 22.0 22.0 29.0 20.0 (30.0) 23.0 26.0 (30.0) 27.0 23.0 28.0 300.0 240.0
28th OMA Youth OMA 2 Mohammad Al-Balusih Oman Sail M 31.0 (34.0) 27.0 10.0 (32.0) 17.0 25.0 29.0 31.0 24.0 27.0 29.0 316.0 250.0
29th OMA Youth OMA 4 Al-Makhtar Al-Mujaini Oman Sail M 25.0 26.0 29.0 (30.0) 28.0 (37.0) 26.0 28.0 27.0 21.0 21.0 20.0 318.0 251.0
30th TPE Youth TPE 68 Chen Chi Yuan   M 23.0 31.0 23.0 21.0 27.0 (32.0) 32.0 (33.0) 28.0 25.0 32.0 22.0 329.0 264.0
31st PHI Youth PHI 12 Joaquin Manuel R. Gimenez PWA M 27.0 30.0 31.0 33.0 26.0 23.0 30.0 (36.0) 34.0 (41.0 BFD) 30.0 23.0 364.0 287.0
32nd TPE Youth TPE 72 Lin Po Heng   M 29.0 29.0 30.0 28.0 29.0 33.0 33.0 (34.0) 29.0 32.0 29.0 (34.0) 369.0 301.0
33rd THA Youth THA 11 Patchara Mangmeephol WATH M 28.0 37.0 33.0 35.0 22.0 29.0 34.0 31.0 24.0 29.0 (41.0 DNF) (38.0) 381.0 302.0
34th CAM Youth CAM 2 Heang Sunheng Cambodian Sailing Federation M 34.0 (41.0 DNF) 36.0 (41.0 DNF) 41.0 DNF 25.0 31.0 15.0 32.0 41.0 DNF 36.0 36.0 409.0 327.0
35th TPE Youth TPE 23 Li Ming You   M 35.0 35.0 (38.0) 31.0 33.0 24.0 (37.0) 37.0 33.0 34.0 34.0 33.0 404.0 329.0
36th CAM Youth CAM 1 Soth Mesa Cambodian Sailing Federation M 37.0 36.0 (39.0) 38.0 30.0 31.0 38.0 20.0 39.0 35.0 37.0 (40.0) 420.0 341.0
37th TPE Youth TPE 16 Lin Che Yu   M 33.0 (38.0) 37.0 36.0 37.0 34.0 35.0 (39.0) 37.0 33.0 31.0 30.0 420.0 343.0
38th PHI Youth PHI 1 Joshua Andrei S. Napa PWA M (41.0 DNF) 32.0 34.0 34.0 35.0 36.0 36.0 35.0 36.0 36.0 33.0 (39.0) 427.0 347.0
39th HKG Youth HKG 5398 Chio Weng Hin Hong Kong Sea School M (38.0) 33.0 35.0 37.0 31.0 38.0 (39.0) 38.0 38.0 37.0 35.0 35.0 434.0 357.0
40th TPE Youth TPE 13 Yang Tsung Han   M 36.0 39.0 (40.0) 39.0 36.0 35.0 40.0 40.0 (41.0 DNF) 38.0 38.0 37.0 459.0 378.0

TechnoPlus YG Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Division SailNo Name Club Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st CHN Youth CHN 106 Yu Chen CYA F 1.0 2.0 1.0 4.0 3.0 3.0 2.0 (5.0) (6.0) 2.0 3.0 1.0 33.0 22.0
2nd CHN Youth CHN 107 Dandan Deng CYA F 3.0 4.0 3.0 1.0 2.0 (8.0) 1.0 2.0 3.0 3.0 1.0 (5.0) 36.0 23.0
3rd CHN Youth CHN 109 Zheng Yan CYA F (8.0) 1.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 3.0 3.0 2.0 1.0 5.0 3.0 37.0 24.0
4th CHN Youth CHN 1 Chen Xiaoshan CYA F 2.0 6.0 7.0 (10.0) 1.0 1.0 5.0 (10.0) 1.0 7.0 2.0 2.0 54.0 34.0
5th HKG Youth HKG 13 Mak Cheuk Wing WAHK F 6.0 5.0 4.0 3.0 4.0 (22.0 RET) 4.0 1.0 4.0 4.0 4.0 (7.0) 68.0 39.0
6th CHN Youth CHN 110 Wei Zhou CYA F 5.0 3.0 6.0 (8.0) 6.0 4.0 7.0 6.0 (8.0) 5.0 6.0 4.0 68.0 52.0
7th NOR Youth NOR 39 Helle Oppedal SS F 4.0 8.0 (12.0) 9.0 (14.0) 9.0 6.0 8.0 10.0 6.0 9.0 6.0 101.0 75.0
8th SGP Youth SGP 73 Marsha Shahrin MOESSC F 7.0 7.0 5.0 (11.0) 9.0 5.0 8.0 9.0 9.0 8.0 (22.0 UFD) 11.0 111.0 78.0
9th CHN Youth CHN 108 Mengyue Hu CYA F (12.0) 9.0 (22.0 DNF) 5.0 8.0 10.0 9.0 11.0 5.0 10.0 8.0 9.0 118.0 84.0
10th SGP Youth SGP 28 Katerina Teo   F 10.0 11.0 8.0 6.0 10.0 7.0 10.0 (15.0) (17.0) 15.0 7.0 10.0 126.0 94.0
11th TPE Youth TPE 1 Wang Chih Ling   F 11.0 12.0 9.0 13.0 11.0 (14.0) 12.0 12.0 14.0 11.0 (22.0 UFD) 8.0 149.0 113.0
12th INA Youth INA 99 Nabila Sefiani BJWSSC F (16.0) 13.0 11.0 7.0 7.0 13.0 13.0 14.0 7.0 14.0 (15.0) 15.0 145.0 114.0
13th JPN Youth JPN 1211 Mio Iida   F 9.0 (15.0) 10.0 14.0 12.0 11.0 11.0 (16.0) 13.0 12.0 12.0 13.0 148.0 117.0
14th PHI Youth PHI 16 Charizzanne Jewel S. Napa PWA F 14.0 14.0 (15.0) (16.0) 15.0 6.0 14.0 13.0 12.0 9.0 11.0 14.0 153.0 122.0
15th THA Youth THA 18 Cholchaya Junthong Lang WATH F (17.0) 16.0 13.0 12.0 17.0 12.0 (18.0) 4.0 16.0 13.0 14.0 12.0 164.0 129.0
16th SGP Youth SGP 3 Cara Loo   F 13.0 (18.0) 17.0 (19.0) 13.0 17.0 16.0 7.0 15.0 17.0 16.0 16.0 184.0 147.0
17th TPE Youth TPE 19 Kuo Fu Wei   F 15.0 17.0 14.0 (18.0) 16.0 15.0 17.0 17.0 11.0 18.0 10.0 (22.0 RET) 190.0 150.0
18th THA Youth THA 9 Aticha Homraruen WATH F 18.0 (19.0) 16.0 15.0 (19.0) 16.0 15.0 18.0 19.0 16.0 13.0 17.0 201.0 163.0
19th THA Youth THA 12 Darin Meesaart WATH F 19.0 20.0 (22.0 DNF) (22.0 DNF) 18.0 18.0 22.0 DNF 22.0 DNF 18.0 22.0 RET 17.0 22.0 DNC 242.0 198.0
20th TPE Youth TPE 66 Su Yun Ting   F (22.0 DNF) 10.0 18.0 17.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 243.0 199.0
21st MAS Youth MAS 20 Atia Puteri Aisyah Binti Asha'ari TWSA F 20.0 (22.0 DNF) (22.0 DNF) 22.0 DNF 22.0 DNF 22.0 RET 22.0 DNF 19.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 259.0 215.0

RS:X Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Division SailNo Name Club Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st PHI Men PHI 420 Yancy F. Kaibigan PWA M 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 17.0 12.0
2nd INA Men INA 1 Oka Sulaksana Sanur Windsurfing M (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 2.0 24.0 18.0
3rd PHI Men PHI 4 Geylord Coveta PWA M 2.0 (4.0) 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 2.0 4.0 3.0 2.0 (10.0 DNC) 43.0 29.0
4th INA Men 24 I Nyoman Suartana Pelatanas M (4.0) 3.0 (5.0) 4.0 3.0 4.0 4.0 4.0 1.0 4.0 4.0 3.0 43.0 34.0
5th SGP Women SGP 15 Amanda Ng Ling Kai SAFYC F (7.0) 6.0 6.0 6.0 5.0 5.0 5.0 5.0 (7.0) 5.0 5.0 4.0 66.0 52.0
6th MAS Women 1 Geh Cheow Lin MSN/MSA F 5.0 5.0 4.0 5.0 (6.0) (7.0) 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0 5.0 67.0 54.0
7th SGP Women SGP 96 Lim Si Ning Nicole CWSS F 6.0 (8.0) 7.0 7.0 7.0 6.0 7.0 7.0 5.0 7.0 (8.0) 6.0 81.0 65.0
8th INA Women INA 7 Ratiah BANTEN F (8.0) 7.0 (8.0) 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 7.0 7.0 93.0 77.0
9th SGP Women SGP 36 Natalia Mai   F (9.0) (9.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 9.0 8.0 107.0 89.0

RS:One Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Division SailNo Name Club Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st MAS Men, Espoir MAS Illham Bin Wahab MSN/MSA M (2.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 10.0
2nd PHI Espoir PHI 111 Renz Angelo Amboy PWA M 1.0 3.0 2.0 (4.0) 2.0 3.0 (4.0) 2.0 4.0 2.0 3.0 2.0 32.0 24.0
3rd IND Men IND 3 Dayne Coelho Goa Beach Sports Academy M 3.0 2.0 (5.0) 1.0 4.0 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 (5.0) 5.0 38.0 28.0
4th INA Men INA 16 I Gede Subaiasa Sanur Windsurfing M (16.0 DNF) 4.0 3.0 3.0 3.0 4.0 2.0 (5.0) 3.0 5.0 2.0 3.0 53.0 32.0
5th MAS Men, Espoir MAS 24 Luqman Hakimi Bin Jasmi TWSA M 4.0 (8.0) 4.0 5.0 5.0 (6.0) 5.0 4.0 6.0 4.0 4.0 4.0 59.0 45.0
6th INA Women INA 37 Nenni Marlini Pelatanas F 5.0 5.0 6.0 6.0 6.0 5.0 6.0 (7.0) 7.0 6.0 7.0 (8.0) 74.0 59.0
7th INA Women INA 81 Resky Riawan Syahba Muhammad Pelatanas F 7.0 6.0 7.0 (8.0) 7.0 7.0 8.0 6.0 8.0 7.0 (10.0) 6.0 87.0 69.0
8th MAS Women, Espoir MAS 3 Nuur Fatin Solehah bt Abdul Rahman MSN/MSA F 6.0 7.0 (16.0 DNF) 7.0 8.0 8.0 (9.0) 8.0 5.0 8.0 6.0 7.0 95.0 70.0
9th MAS Men MAS 1122 Mohamad Hafizal Sail'a' M 8.0 9.0 (11.0) 10.0 9.0 10.0 (11.0) 9.0 9.0 9.0 9.0 10.0 114.0 92.0
10th AUS Grand Master AUS 746 Mark Harper RQYS M 10.0 (12.0) 8.0 9.0 (11.0) 9.0 7.0 10.0 11.0 11.0 8.0 9.0 115.0 92.0
11th JPN Espoir SGP 71 Ryusai Hatano CWSS M 11.0 11.0 9.0 (16.0 DNF) (12.0) 12.0 10.0 12.0 10.0 10.0 11.0 11.0 135.0 107.0
12th IND Women IND 1 Katya Coelho Goa Beach Sports Academy F 9.0 10.0 10.0 11.0 10.0 11.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 157.0 125.0
13th SGP Grand Master 5 Tay Yew Chee   M 12.0 13.0 (16.0 DNF) (16.0 DNF) 13.0 13.0 16.0 DNC 16.0 DNC 12.0 13.0 12.0 12.0 164.0 132.0
14th SGP Grand Master SGP 16 Meng Aloha M 13.0 14.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 13.0 12.0 16.0 DNC 16.0 DNC 180.0 148.0
15th CAM Espoir CAM 2 Pal Seyla Cambodian Sailing Federation M (16.0 DNF) (16.0 DNF) 16.0 DNF 16.0 DNF 16.0 DNF 16.0 DNF 16.0 DNF 11.0 14.0 14.0 16.0 DNC 16.0 DNC 183.0 151.0

Techno Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Division SailNo Name Club Gender R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st INA Youth INA 29 Hazel Devananda EBSS M (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 10.0
2nd PHI Youth PHI 2 Charles Laurence Ni Napa PWA M (7.0 DNF) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 31.0 21.0
3rd MAS Youth MAS 1131 Mohamad Azmi Bin Khamis Sail'a' M 2.0 (3.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 (7.0 DNF) 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 37.0 27.0
4th MAS Youth, Junior MAS 25 Tengku Nurani Ezatu Binti Tengku TWSA F 3.0 (7.0 DNF) 4.0 4.0 4.0 (7.0 DNF) 7.0 DNF 4.0 4.0 7.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 65.0 51.0
5th IND Youth IND 12 Ishwariya Ganesh YAI F (7.0 DNF) (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 4.0 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 7.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 77.0 63.0
6th IND Junior IND 16 Sachin Ganesh YAI M (7.0 DNF) (7.0 DNF) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 84.0 70.0


www.sailing.org.sg

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com