CommitteeMembersTenure
Human Resource, Nomination & Remuneration CommitteeLoh Kok Hua (Chair)
Ben Tan
Charlie Lim
Soh Se-Yen (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Finance Committee [required by Constitution] Loh Kok Hua (Chair)
Ben Tan
Lincoln Chee
Soh Se-Yen (Secretary)
1-year term from 4 August 2016
Audit Committee [required by Constitution] Rupert Ong (Chair)
Rodney Tan
Tok Lee Ching
Loh Kok Hua
Stanley Chan
Soh Se-Yen (Secretary)
1-year term from 4 August 2016
Athlete Selection CommitteeRupert Ong (Chair)
Ben Tan
Albert Lee
Lock Hong Kit
Maximus Lim Kwang Min
Tok Lee Ching
Lim Han Ee
Tan Wearn Haw
Chua Tan Ching
Xu Yuan Zhen (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Technical Committee Teo Wee Lee (Chair)
Tan Hua Chiow
Rasdeen bin Mohamed Ali
Foo Say Juan
Richard Cai
Koh Liang Shuo
Joseph Chan
Rizana bte Abdul Karim (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Appeals PanelTan Tee Suan (Chair)
Tan Hua Chiow
Joe Doty
Anthony Lim
Chung Pei Ming (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Board of Trustees for Sailors’ FundAnthony Lim (Chair)
Naomi Tan
Peter Lim
Joan Huang
Deborah Tan
4-year term from 19 July 2013
Awards Committee Rupert Ong (Chair)
Rodney Tan (Chair, Gala Night)

Joan Huang
Stanley Chan
Arthur Tay
Capt Schwan bin Osman
Francis Lee
Peter Lim
Eileen Loo
Soh Ling Ying (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Keelboat CommitteeRodney Tan (Chair)
Tan Hua Chiow
Andrew Tam
Omar Agoes
Tan Thong Meng
Paul Kendall
Audrey Loh
2-year term from 6 August 2015
Olympic Pathway Steering CommitteeBen Tan (Chair)
Toh Boon Yi (SportSG)
Peggy Tng
Tonny Tan
Chua Tan Ching
Tan Wearn Haw
Zhang Yong Qiang
Fernando Alegre
Mark Plummer
Chung Pei Ming (Secretary)
2-year term from 6 August 2015
Participation CommitteeJames Tan (Chairman)
Stanley Chan
Chung Pei Ming
Eugene Low
Edwin Low
Tan Thong Meng
Huzaini Ibrahim
Agnes Kiong
Ho Kah Soon
Ray Parry
Gabriel Cheong
Rudy Puystjens
Teo Wee Chin
Joa Resurreccion Cabauatan (Secretary)
2-year term from 1 October 2015
CDTS CommitteeBen Tan (Chair)
Peter Lim
Joe Doty
Michael Chia
Rupert Ong
Goh Ek Piang
Benedict Lim
4-year term from 17 January 2013
Media AdvisorsPeter Lim (Chair)
Ng Wei Joo
Pamela Goh
2-year term from 6 August 2015
Legal AdvisorPaul Supramaniam2-year term from 21 January 2016
MNA DoctorDr Darren Leong2-year term from 6 August 2015
*Sub-committee list accurate as of 27 September 2016