event burgee venue burgee

NSC Cup 2

National Sailing Centre, Singapore

ILCA 4 (Junior) Results are final as of 14:52 on November 24, 2021

ILCA 4 Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 62, Scoring system: Appendix A
Rank Name SailNo Gender Category School Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Nadine Sng Wen Ting 214873 Female U18 Nanyang Girls High MOESSC 2.0 4.0 1.0 (6.0) 1.0 (20.0) 34.0 8.0
2nd Russell Augustine Yom 213191 Male U18 St Joseph Institution MOESSC 1.0 1.0 9.0 (27.0) (15.0) 4.0 57.0 15.0
3rd Keira Marie Carlyle 212216 Female U16,U18 Tanjong Katong Girls SAFYC (30.0) 2.0 2.0 9.0 8.0 (15.0) 66.0 21.0
4th Josiah Tan Xuan Yi 214788 Male U16,U18 Raffles Institution   5.0 (DNS 63.0) 8.0 2.0 (11.0) 6.0 95.0 21.0
5th Isaac Goh 219158 Male U16,U18 Raffles Institution SAFYC 8.0 3.0 (DSQ 63.0) 7.0 (10.0) 3.0 94.0 21.0
6th Meghan Tan Min Yee 205778 Female U18 Nanyang Girls High MOESSC (12.0) 12.0 3.0 4.0 3.0 (16.0) 50.0 22.0
7th Ong Jin Hui Javier 214254 Male U18 Victoria School SAFYC (31.0) (14.0) 4.0 3.0 9.0 10.0 71.0 26.0
8th Ryan Sei 214846 Male U18 Victoria School Changi Sailing Club (21.0) 7.0 14.0 1.0 5.0 (24.0) 72.0 27.0
9th Dylan Fang 77 Male U18 Raffles Institution   4.0 10.0 (30.0) (15.0) 4.0 9.0 72.0 27.0
10th Joshua Cheong 212221 Male U16,U18 ACS Independent SAFYC 3.0 (18.0) 10.0 5.0 16.0 (RET 63.0) 115.0 34.0
11th Poh Yong Ler 214814 Male U18 Raffles Institution MOESSC 14.0 16.0 6.0 (39.0) (28.0) 2.0 105.0 38.0
12th Lim YuTing Elisha 214808 Female U16,U18 Raffles Girls School MOESSC (16.0) 13.0 13.0 10.0 (22.0) 5.0 79.0 41.0
13th Ethan teo yuan xin 214813 Male U16,U18 Raffles Institution MOESS 7.0 9.0 7.0 (25.0) 20.0 (26.0) 94.0 43.0
14th Austin Jia Yu Yeo 203847 Male U16,U18 ACS Junior   10.0 11.0 11.0 (37.0) (17.0) 17.0 103.0 49.0
15th Kenan Tan Kee Zen 214819 Male U16,U18 St Joseph Institution MOESSC (29.0) 6.0 5.0 13.0 (34.0) 27.0 114.0 51.0
16th Charlotte Lee Wee Shuen 214235 Female U16,U18 Tanjong Katong Girls   9.0 21.0 (29.0) 14.0 7.0 (22.0) 102.0 51.0
17th Cheryl Yong Heng Xi 18539 Female U16,U18 Pasir Ris Primary Sch Changi Sailing Club 17.0 (25.0) 25.0 8.0 2.0 (32.0) 109.0 52.0
18th Jarrod Toh 214748 Male U16,U18 ACS Independent MOESSC 19.0 8.0 18.0 (26.0) (33.0) 7.0 111.0 52.0
19th LO Tian Walker John 214849 Male U18 Victoria School   11.0 15.0 (16.0) (24.0) 14.0 14.0 94.0 54.0
20th Muhammad Raihan Bin Mohd Airudin 21222 Male U18 ACS Independent SAFYC (25.0) 5.0 (28.0) 21.0 21.0 8.0 108.0 55.0
21st Lucas Quek Heok Kiat 214825 Male U16,U18 ACS Primary SAFYC 18.0 19.0 (32.0) (30.0) 6.0 12.0 117.0 55.0
22nd Isaac Poon Weng-Yew 2057 Male U16,U18 ACS Junior   15.0 (26.0) 12.0 11.0 19.0 (35.0) 118.0 57.0
23rd Sarah Yong 214866 Female U16,U18 St Hilda's Secondary MOESSC 6.0 (NSC 63.0) 22.0 (43.0) 13.0 30.0 177.0 71.0
24th Seah Wei Jun Clive 214240 Male   St Joseph Institution SAFYC (26.0) 20.0 21.0 12.0 18.0 (23.0) 120.0 71.0
25th Gabriel Evans Oh 168783 Male U16,U18 Victoria School   (36.0) 27.0 (41.0) 23.0 23.0 1.0 151.0 74.0
26th Abigail Koh 214246 Female U16,U18 Yio Chu Kang Sec Sch   13.0 23.0 27.0 (29.0) (29.0) 13.0 134.0 76.0
27th Nadia Xi-En Chan 29 Female U16,U18 School of the Arts Changi Sailing Club 20.0 (28.0) 20.0 18.0 26.0 (33.0) 145.0 84.0
28th Josh Isaac Choy 214248 Male U16,U18 Victoria School   (38.0) 22.0 23.0 20.0 (30.0) 21.0 154.0 86.0
29th Tng Zong Heng 214860 Male U16,U18 ACS Independent   28.0 (32.0) (34.0) 19.0 25.0 18.0 156.0 90.0
30th Aiden Ray Toh 01 Male U16,U18 Raffles Institution MOESSC 35.0 17.0 33.0 (45.0) (45.0) 11.0 186.0 96.0
31st Muhammad Razin Bin Mohd Airudin 197877 Male U16,U18 ACS Independent SAFYC 22.0 33.0 31.0 (40.0) (43.0) 19.0 188.0 105.0
32nd Oon Chong Ren 214761 Male U16,U18 Victoria School MOESSC 33.0 24.0 24.0 (44.0) 27.0 (34.0) 186.0 108.0
33rd Ling Jia En Abigail 88 Female U16,U18 Tao Nan School   (41.0) 35.0 (38.0) 16.0 31.0 29.0 190.0 111.0
34th Faith Ng 22 Female U16,U18 Broadrick Secondary Changi Sailing Club 27.0 29.0 19.0 (38.0) (41.0) 36.0 190.0 111.0
35th Angyal Chew 206799 Female U16,U18 Home School Changi Sailing Club 24.0 31.0 26.0 31.0 (42.0) (37.0) 191.0 112.0
36th Elissaline Tan 214848 Female U18 Tanjong Katong Girls   (34.0) DNE 63.0 17.0 (35.0) 12.0 25.0 186.0 117.0
37th David Ng Tiong Gee 03 Male U16,U18 Raffles Institution   (DNC 63.0) 34.0 (35.0) 32.0 24.0 31.0 219.0 121.0
38th LO Jin Keith 35 Male U16,U18 Victoria School   37.0 39.0 15.0 (42.0) 38.0 (45.0) 216.0 129.0
39th Yohan Ayush Tupili 42 Male U16,U18 Home School Changi Sailing Club 39.0 (43.0) (40.0) 17.0 39.0 40.0 218.0 135.0
40th Simone Ng Shu Xuan SGP Female U16,U18 Anglican High School Changi Sailing Club 32.0 (41.0) 36.0 36.0 (40.0) 38.0 223.0 142.0
41st Sybelle de Ferrieres 41 Female U16,U18 Broadrick Secondary   (46.0) 36.0 42.0 22.0 (47.0) 44.0 237.0 144.0
42nd Jayden Khor 203819 Male U16,U18 St Hilda's Secondary SAFYC (47.0) 40.0 37.0 34.0 36.0 (41.0) 235.0 147.0
43rd Liu Jiajun 18 Male U16,U18 Junyuan Sec Sch MOESSC 48.0 38.0 (49.0) 28.0 37.0 (DNF 63.0) 263.0 151.0
44th Zack Vaikath 38 Male U16,U18 Pei Tong Pri Sch SAFYC (53.0) 44.0 (48.0) 33.0 32.0 42.0 252.0 151.0
45th Gordon Alexander Allan 185393 Male U16,U18 ACS Junior   (50.0) 37.0 43.0 (47.0) 44.0 28.0 249.0 152.0
46th Julyet Lew Yun Shuen 214763 Female U16,U18 Pasir Ris Secondary Raffles Marina 40.0 (46.0) 44.0 (50.0) 35.0 39.0 254.0 158.0
47th Eden ONG Ee Ler 214737 Male U16,U18 Tao Nan School SAFYC 42.0 (50.0) 39.0 48.0 (51.0) 46.0 276.0 175.0
48th Poh Zi Qian Anderson 84 Male U16,U18 Hwa Chong Institution   49.0 30.0 (51.0) (DNF 63.0) 50.0 47.0 290.0 176.0
49th Elizabeth Victoria Say 19 Female U16,U18 CHIJ (Katong)   (52.0) 47.0 45.0 41.0 (49.0) 43.0 277.0 176.0
50th Caleb Yeo Shien Yee 214706 Male U16,U18 Catholic High School   (51.0) 45.0 46.0 46.0 (48.0) 48.0 284.0 185.0
51st Kellen Quek Zai He 121111 Male U16,U18 ACS Independent SAFYC 43.0 (UFD 63.0) 50.0 49.0 46.0 (DNF 63.0) 314.0 188.0
52nd Jared Lee Buckalew 192362 Male U16,U18 St Joseph Institution SAFYC (RET 63.0) 42.0 47.0 (DNF 63.0) DNF 63.0 49.0 327.0 201.0
53rd Tan En Xi Arabelle 3 Female U16,U18 Tao Nan School SAFYC (58.0) 49.0 53.0 (DNF 63.0) 53.0 50.0 326.0 205.0
54th Low Xian Ming Damien 40 Male U16,U18 St Joseph Institution   (DNF 63.0) 51.0 54.0 51.0 52.0 (DNF 63.0) 334.0 208.0
55th Nicholas Peh Yu Jie 204638 Male U16,U18 Stamford Online High SAFYC 56.0 48.0 52.0 (DNF 63.0) 54.0 (DNF 63.0) 336.0 210.0
56th Nathan Aye Chang 23 Male U16,U18 United World College Changi Sailing Club SCP 29.0 (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 344.0 218.0
57th Jaydn Jason Wilkins 35 Male U16,U18 Stamford American International Sch Changi Sailing Club 44.0 (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 359.0 233.0
58th Paul Chan 193911 Male U16,U18 United World College Constant Wind 45.0 (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 360.0 234.0
59th Kody Yee-Kai Gruen 36 Male U18 United World College   55.0 (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 370.0 244.0
60th Emilio Jose Erik Gallr 24 Male U16,U18 United World College   SCP 60.0 (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 375.0 249.0
61st Abigail Wut Yi Chang 27 Female U18 United World College Changi Sailing Club (DNC 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 378.0 252.0
61st Edoardo Lancieri 28 Male U16,U18 United World College   (SCP 63.0) (DNC 63.0) DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 DNC 63.0 378.0 252.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 63
DNEDisqualification (other then DGM) not excludable under rule 90.3(b) 63
DNFStarted but did not finish 63
DNSCame to the start area but did not start 63
DSQDisqualification 63
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 63
RETRetired 63
SCPScoring penalty under rule 44.3 Varies
UFDU flag disqualification under rule 30.3 63

www.sailing.org.sg

https://events.sailing.org.sg/blog/events/nsc-cup-series-1-2/?occurrence=2021-09-04

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com