event burgee venue burgee

NSC Cup 2

National Sailing Centre, Singapore

ILCA 6 & ILCA 7 Open results are final as of 15:37 on November 24, 2021

ILCA 6 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Name SailNo Gender Category Club School R1 R2 Total Nett
1st Kyle Lim 214779 Male U17,U19   Raffles Institution 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Alexandro Ranieri Montanari 197844 Male Master Constant Wind Not Applicable 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Cheung Kai Jeng Keenan 214733 Male U17   Raffles Institution 2.0 5.0 7.0 7.0
4th Zachary Khoo Shi Jay 214242 Male U17   Victoria School 4.0 3.0 7.0 7.0
5th Jania Ang 213187 Female U19,WU21   Hwa Chong Institution 6.0 4.0 10.0 10.0
6th Darius Lee Kheng Wee 197833 Male U17,U19   Victoria Junior College 5.0 7.0 12.0 12.0
7th Fong Jun Ray 197424 Male U17,U19   Maris Stella High Sch 8.0 6.0 14.0 14.0
8th Isaac, Chow Yi Jie 209145 Male U17,U19 SAFYC Victoria Junior College 7.0 12.0 19.0 19.0
9th Felix Koo 214251 Male U17,U19 SAFYC St Joseph Institution 11.0 9.0 20.0 20.0
10th Carla Canturri 193871 Female Apprentice Master Constant Wind Not Applicable 10.0 10.0 20.0 20.0
11th Liang Yingyi 204568 Female Apprentice Master Constant Wind Not Applicable 13.0 8.0 21.0 21.0
12th Regina Koh 214246 Female U17,U19,WU21   Yio Chu Kang Sec Sch 9.0 17.0 26.0 26.0
13th Lim Yi Xuan 203847 Male U17,U19 SAFYC ACS Independent 16.0 11.0 27.0 27.0
14th Jack Keable 203839 Male U17,U19   St Patrick School 15.0 13.0 28.0 28.0
15th Cheung Shou Jeng Declan 197860 Male U17,U19   Raffles Institution 17.0 14.0 31.0 31.0
16th Ou Xin Ying 166422 Female U17,U19,WU21 SAFYC Raffles Girls School 12.0 UFD 21.0 33.0 33.0
17th Emma Lew Yixuan 180 Female U17,U19,WU21 SAFYC Stamford Online High School 14.0 19.0 33.0 33.0
18th Shuban Jaitly 136742 Male U17,U19   St Patrick School 18.0 15.0 33.0 33.0
19th Ian, Chow Yi Jun 203535 Male U17,U19 SAFYC Victoria School 19.0 16.0 35.0 35.0
20th Tan Li Mien, Claudia 212819 Female     Not Applicable 20.0 18.0 38.0 38.0

ILCA 7 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Name SailNo Gender Category Club School R1 R2 Total Nett
1st Lee Wonn Kye 215267 Male MU21   Not Applicable 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Christopher Cheng 211117 Male Grand Master Constant Wind Not Applicable 3.0 SCP 3.0 6.0 6.0
3rd Vincze Balazs 205777 Male Apprentice Master Changi Sailing Club Not Applicable 4.0 3.0 7.0 7.0
4th Tomohiko Inamura JPN 193824 Male Apprentice Master Constant Wind Not Applicable 5.0 4.0 9.0 9.0
5th Akos Rigo 203545 Male Apprentice Master Constant Wind Not Applicable 2.0 UFD 8.0 10.0 10.0
6th Ong Yew Hong 111111 Male Master Constant Wind Not Applicable 6.0 5.0 11.0 11.0
7th Cameron Hugh Hunter 197877 Male Master Constant Wind Not Applicable DNC 8.0 DNC 8.0 16.0 16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 8
SCPScoring penalty under rule 44.3 3
UFDU flag disqualification under rule 30.3 Varies

www.sailing.org.sg

https://events.sailing.org.sg/blog/events/nsc-cup-series-1-2/?occurrence=2021-09-04

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com