event burgee venue burgee

NSC Cup 2022

National Sailing Centre, Singapore

Results are final as of 11:35 on November 21, 2022

Windfoil Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Num Division Name Gender School Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st SGP 52 18 & U18 Elkan Reshawn Oh Male Victoria Junior College Aloha SeaSport Centre (8) 1 1 1 1 2 5 19 11
2nd SGP 21   Lo Jun Hao Male   Aloha SeaSport Centre (9) 2 2 3 3 1 1 21 12
3rd SGP 73   Marsha Shahrin Female National University of Singapore Aloha SeaSport Centre 1 (5) 3 2 2 3 3 19 14
4th SGP11   Joon Chyi Huey Female   Aloha SeaSport Centre (7) 3 4 5 4 4 4 31 24
5th SGP 71   Jerroll Lo Male   Aloha SeaSport Centre (6) 4 5 4 6 5 2 32 26
6th SGP 22   Angel Joy Seah Female Temasek Polytechnic Aloha SeaSport Centre 2 6 7 7 7 6 (8) 43 35
7th 42 18 & U18 Angel Chew Female St Joseph Institution International Scho Constant Wind SeaSports 4 (8) 6 6 5 7 7 43 35
8th 152 18 & U18 Jayson Tan Jian Sen Male ACS Independent Aloha SeaSport Centre 3 7 8 8 8 (DNC 10) 6 50 40
9th SGP 28 18 & U18 Ethan Quek Heok Hwee Male ACS Independent SAF Yacht Club 5 (DNC 10) DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 DNC 10 65 55

RS:One Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Num Division Name Gender School Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st SGP 1   David Ng Tiong Gee Male Raffles Institution NIL 1 1 1 1 (2) 1 1 1 9 7
2nd 0   John Wong Tze Xiang Male ACS Independent Constant Wind SeaSports (2) 2 2 2 1 2 2 2 15 13
3rd 1   Joe Chua Male     4 3 4 3 3 5 (RET 8) 3 33 25
4th 8   Aida binte Khalid Female   Constant Wind SeaSports 3 4 3 4 (6) 6 4 5 35 29
5th CAM 2   Tay Yew Chee Male   Constant Wind SeaSports 5 5 5 (6) 5 3 3 4 36 30
6th 3   Lemmy Teo Male   Windsurfing Association Singapore (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 4 4 RET 8 RET 8 56 48
7th 34   Huda Ramle Female SIM SIM Windsurfing Club (DNC 8) 6 TLE 7 5 DNF 8 DNF 8 DNS 8 DNS 8 58 50

Techno 293 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Sail Num Division Name Gender School Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 7   Jonathan chan Male ACS Independent Constant Wind SeaSports 3 2 4 1 1 1 1 (OCS 6) 19 13
2nd SGP 4   Angyal Chew Female Home School Constant Wind SeaSports 2 1 1 3 2 (DNS 6) 3 2 20 14
3rd SGP33   Muhammad Razin Bin Mohd Airudin Male ACS Independent SAF Yacht Club 1 3 2 2 3 2 2 (OCS 6) 21 15
4th SGP 18   Lucas Quek Heok Kiat Male ACS Independent SAF Yacht Club (TLE 6) 4 3 4 4 3 4 1 29 23
5th SGP47   Tan Li Mien, Claudia Female   NIL 4 5 5 5 (DNS 6) DNS 6 DNS 6 DNS 6 43 37
6th SGP 31   Lukas Hadi Knick Male Tanjong Katong Secondary School SAF Yacht Club TLE 6 TLE 7 DNS 7 DNS 7 (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 59 51
7th SGP34   Mark Ethan Wong Male ACS Independent Constant Wind SeaSports (DNC 8) DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 64 56

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 8
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 6
RETRetired 8
TLE20% penalty under rule 30.2 Varies

https://www.sailing.org.sg

https://events.sailing.org.sg/events/nsc-cup-series-1-2-762-318/?occurrence=2022-11-19

Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com